As we celebrate our 75th year, we are delighted to announce that our current partner, Ergin Mizrahi (LL.M.), has become a name partner at Pekin & Bayar Law Firm, which has now become Pekin Bayar Mizrahi.

Mr. Mizrahi has a wealth of experience in international commercial litigation and arbitration; and has represented both private companies and governmental bodies, including EU States, financial institutions, manufacturing conglomerates and energy corporations in numerous highprofile disputes.

We are confident that, with his experience, energy, eagerness and resolve, Mr. Mizrahi will continue to contribute very positively to our culture and success. We wish him all the best in his new role.


 

75.yılımızı kutladığımız bu sene Pekin&Bayar Ortak Avukat Bürosu olarak, ortaklarımızdan Ergin Mizrahi’nin (LL.M.), isim ortağımız olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Böylelikle büromuzun yeni ismi de Pekin Bayar Mizrahi olarak değişmiştir.

Sayın Mizrahi, uluslararası ticaret hukuku ile tahkim alanlarında engin bir tecrübeye sahip olup kendisi, Avrupa Birliği devletleri, finansal kuruluşlar, üretim ve enerji şirketleri de dahil birçok şirket ile devlet kurumunu önemli davalarda temsil etmiştir.

Sayın Mizrahi’nin; deneyimi, enerjisi, azmi ve kararlı kişiliğiyle büromuzun kültürüne ve başarısına çok önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz. Kendisine yeni görevinde sonsuz başarılar dileriz.